"Telefon mi spadl do záchodu!"
"Na večírku jsem si polila omylem telefon!"
"Utopil jsem si telefon!"
"Co mám dělat?"
Je mnoho verzí, jak se dostane telefon do styku s tekutinami. Ty výše jsou asi ty nejznámější.
Když už se Vám stane taková nemilá nehoda, je na místě si nejdříve zjistit, co a jak dělat, aby jste svůj telefon zachránili.
Internet je plný babských rad, ale málokterá Vám pomůže. Pokusíme se Vám to tímto článkem osvětlit.
Co uděláte, když Vám telefon spadne do vody?
Flegmaticky telefon zahodíte a běžíte si pro nový? Zpanikaříte a svým jednáním telefonu ještě uškodíte?
Zde je několik kroků, které na základě dlouholetých zkušeností doporučují naši specialisté.
I přes hrůzně vypadající situaci je zde stále šance telefon zachránit, proto následující kroky mohou být zásadní.
Jak zachránit namočený telefon?
1 . Vypněte telefon!
- První věc, kterou musíte udělat po styku s vodou, je mobil rychle vypnout. Zabráníte tím vzniku zkratů uvnitř zařízení, pokud se však tak již nestalo.
2 . Nemačkejte žádná tlačítka!
3 . SIM a paměťová karta musí ven!
- Pokud to telefon umožňuje, vyndejte baterii, SIM kartu i paměťovou kartu
4 . Netřást!
- Nemáchejte a netřeste telefonem. Nechcete přeci, aby se voda dostala do míst, kde prozatím nebyla.
5 . Určitě NE topení ani fén!
- Nedávejte telefon na topení, nepokoušejte se jej vyfénovat nebo třeba dávat do mikrovlnné trouby.
6 . Osušit? ANO!
- Otřete suchým ručníkem zbytky vody na tělu přístroje nebo vnitru (pokud se jedná o telefon se snímatelným zadním krytem).
7 . Umýt telefon?
- Pokud Vám telefon spadl do slané vody, pak je nutné telefon opláchnout. Slaná voda by totiž zkorodovala a tím by naprosto zničila vnitřek telefonu.
- Stejná situace nastává, pokud Vám mobil spadl do vody s jiným materiálem nebo částicemi, a to třeba i pokud Vám spadl do špinavého záchodu.
- Omyjte ho čistou vodou, vypnutý, bez baterie samozřejmě a pouze opláchnout, neponořovat!
8 . Vyčkejte!
- Po následování těchto rad jsou zde dvě možnosti.
- První možností je telefon nechat bez baterie a SIM karty alespoň 48 hodin vypnutý pro vysušení. Čím déle, tím lépe. Telefon nechte nepatrně nahnutý tak, aby případná tekutina měla možnost vytéct z konektoru a reproduktoru.
- Pokud Vám to okolnosti umožňují, nejlepší je v tomto případě telefon zanést do odborného servisu, kde jsme na tyto případy připraveni. Budeme schopni telefon rozebrat a pomocí speciálních ultrazvukových přístrojů se budeme snažit telefon zachránit. Právě tímto způsobem je největší šance, že se telefon podaří zprovoznit. Náš servis běžně tuto službu nabízí. Zde ji najdete.
- Jste-li technicky zdatní, můžete se pokusit telefon rozebrat a nechat vysušit. I přesto doporučujeme nechat opravu na odborném dohledu techniků.
Co možná nevíte ...
Detektory vytopení
- Jak servis zjistí, že telefon byl vystaven enormní vlhkosti či tekutině? Váš telefon má senzory vytopení, které detekují přítomnost tekutin v telefonu. Tyto detektory bývají umístěny pod zadním krytem, pod krytkami SIM karet či v útrobách telefonů na základní desce.
- Jsou bílé, pokud je telefon suchý. A permanentně zčervenají, když se mobil dostane do styku s vodou. Pokud tedy vidíte v útrobách telefonu bílé tečky, například na šroubcích, s největší pravděpodobností se jedná o detektory vlhkosti.
Jedna bába povídala ...
- První věc, kterou Vám kamarád pravděpodobně poradí, když mu sdělíte zprávu o vytopeném telefonu, je "Dej ho do rýže". Ale ve skutečnosti může rýže telefonu spíše uškodit, pokud se dostane do vnitřností telefonu ve stádiu vysychání.
- Rýže není sušící nástroj. Nepoužívejte ji! I dle našich zkušeností jsme nezažili, že by rýže vytopenému telefonu pomohla, naopak.
- Jednoduše položte telefon na suchý ručník a přímo pod něj ještě několik papírových ubrousků.
Boom voděodolných telefonů!
- Čím dál více výrobců u vyšších řad telefonů uvádějí voděodolnost. Ta by mohla zabránit obavám z vytopeného telefonu, protože takový přístroj by měl být řádně utěsněn.
- Nicméně buďte opatrní na certifikaci! Certifikáty si můžou být podobné, ale nejedná se o tu samou věc. Je rozdíl mezi voděodolností a vodotěsností. Stejně tak buďte na pozoru, pokud je telefon po opravě či výměně baterie. Přístroj nemusí nadále splňovat kritéria voděodolnosti.
- Na závěr je třeba říci, že ačkoli vytopený telefon může působit, že přežije, nemusí tomu tak být. Oxidace může nenápadně postupovat. Problém se pak objeví v řádu měsíců, kdy telefon například začne ztrácet signál apod. Žádný servis Vám proto nezaručí, že telefon bude fungovat dlouhá léta, avšak vyloučit se to nedá.