V dnešní době nosíme naše telefony všude s sebou a někteří z nás je již několikrát upustili do vody. Slaná voda je horší než voda z kohoutku, záchodu nebo záplavy. Je to další věc, která může váš telefon rychle poškodit, protože soli ve vodě jsou pro elektroniku silně korozivní.
Jaké jsou tedy první kroky po vytažení telefonu z vody?
Nejdůležitější je, že byste měli jednat rychle.
Co nedělat aneb Hlavní chyby
◉ Nedávejte jej do rýže. I když je to nejběžnější návrh, ale není řešením. Tato metoda nefunguje a dokonce zvyšuje riziko zanesení prachu a škrobu, zatímco vlhkost v telefonu koroduje desku s plošnými spoji.
◉ Nenechávejte promočený telefon na slunci, protože voda může způsobit rez uvnitř telefonu.
◉ Nezapínejte ji ani nenabíjejte. To, co poškodí mokrý telefon, je elektřina. Nenabíjejte jej ani jej nezapínejte, abyste zjistili, zda funguje. V opačném případě se elektřina dotkne vody uvnitř a tehdy dojde ke zkratu základní desky. To platí i v případě, kdy Váš je telefon stále zapnutý po pádu do vody.
◉ K vysoušení telefonu nepoužívejte fén, protože by to mohlo způsobit větší škody přehřátím nebo by to mohlo zatlačit vodu hlouběji do telefonu.
◉ Nepoužívejte ji, jako by se nic nestalo. Deska s plošnými spoji tím pomalu oxiduje, což nakonec způsobí, že oprava telefonu bude stejně drahá jako nákup nového telefonu. Obnova dat se tím též extrémně ztíží.
Někdy chvíli trvá, než se voda dostane k citlivým spojením uvnitř telefonu. Nebuďte tedy překvapeni, pokud zatopené části telefonu, jako je obrazovka, mikrofon, reproduktory nebo dotyková obrazovka, přestanou fungovat až během několika následujících dní.
Zařízení může začít korodovat poté, co voda dosáhne vnitřních obvodů. I přesto že voda vyschne, nečistoty mohou zůstat za povrchem telefonu a stále způsobovat poškození. Z tohoto důvodu Vám doporučujeme, abyste co nejdříve vyhledali pomoc odborníků.
Kroky k záchraně telefonu před poškozením kapalinou
◉ Jako první je třeba vypnout telefon, vyjmout SIM kartu a držet ji ve svislé poloze. SIM kartu můžete dočasně vložit do jiného telefonu.
◉ Osušte telefon papírovou utěrkou nebo hadříkem.
◉ Otevřete zadní panel a odpojte baterii, pokud se jedná o starší telefon.
◉ V případě nového telefonu, zkontrolujte záruku prodejce nebo výrobce. Možná budete mít nárok na opravu Vašeho telefonu nebo jej vyměnit za malé až žádné náklady.
◉ V opačném případě jej doneste k nám do Mobileka na čištění po oxidaci. Za čištění si účtujeme 790 kč, ale pouze v případě úspěchu. Pokud by se telefon zachránit nepodařil
Prevence poškození vodou
◉ Pokud procházíte deštěm nebo v zóně stříkající vody, snažte se mít nabíjecí port, konektor pro sluchátka a reproduktory telefonu zakryté.
◉ Doporučuje se nechat telefon v bezpečné vzdálenosti od vody, zvláště pokud jste na pláži, u bazénu nebo se koupete ve vaně. Zvažte použití Bluetooth reproduktoru, bezdrátového sluchátka jako jsou AirPods, nebo sluchátka Galaxy.
◉ Buďte také opatrní, když si s sebou vezmete telefon do koupelny, protože existuje mnoho případů, kdy telefony náhodně skočí do toalety.
◉ Takže nejlepší způsob, jak zabránit poškození Vašeho telefonu vodou, je nebrat ho do "vysoce rizikových" oblastí.
Používejte vodotěsná pouzdra.
Pokud chcete v budoucnu chránit svůj telefon před poškozením vodou, můžete si zakoupit vodotěsné pouzdro.
Vodotěsné a voděodolné telefony.
Uvědomte si, že když výrobci telefonů prohlašují své výrobky za vodotěsné nebo voděodolné, platí to jen za specifických podmínek. Voděodolnost telefonu závisí na hloubce ponoření, době ponoření a čistotě vody.
Nové modely nabízejí silnější obranu proti vodě. Přesto Vám nedoporučujeme testovat odolnost mobilního telefonu proti vodě tím vložením do vody nebo házením do bazénu. Bez ohledu na to, jak chytrý je Váš telefon, neví, jak plavat.